MEME ESTETİĞİ

MEME ESTETİĞİ

Bir kadının meme estetiği cerrahisine ihtiyaç duyması çok kişiseldir. Bu nedenle çok yüksek düzeyde uzmanlaşma ve ilgi gerektirir. Meme estetiği uygulamasının içinde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Tüm bu yöntemler kişinin sorunlarına ve ne istediğine bağlı olarak belirlenmektedir. Meme estetiği cerrahisinde birden fazla sorun aynı cerrahi işlem altında gerçekleştirilebilir. Meme estetiği dendiği zaman akla ilk gelen yöntemler meme büyütme estetiği, meme küçültme estetiği ve meme dikleştirme estetiğidir. Bunların yanı sıra meme revizyonu, yeniden meme yapılması ve meme protezlerinin çıkarılması gibi işlemler de yapılabilmektedir.

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ
Mammoplastisi olarak bilinen meme büyütme estetiği, göğüslerin arkasına göğüs protezlerinin kullanılmasıyla bir kadının göğüslerinin boyut ve şeklini arttıran cerrahi işlemdir. Kadınlar, çeşitli ve kişisel nedenlerden ötürü meme büyütme tercihinde bulunurlar. Göğüs büyütme için en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır;

Mevcut göğüs boyutlarının çok küçük olduğunu veya vücut dış görünüşü ile orantılı olmadığını düşünmek
Boyut ve kontur bakımından daha orantılı göğüs simetrisi elde etmek
Kilo kaybı, gebelik veya emzirmeden sonra göğüslerde hacim kaybı

MEME KÜÇÜLTME ESTETİĞİ
Meme küçültme estetiği, göğüslerinin çok büyük veya vücut ile orantısız büyüklükte olduğunu düşünen kadınlar için yapılmaktadır. Bu kadınlar, fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra çeşitli tıbbi problemlerle karşılaşabilirler. Göğüs küçültme estetiği memenin içindeki fazla yağ ve dokunun alınarak memenin vücut orantısına uygun olarak yeniden şekillendirilmesi anlamına gelmektedir. Çoğu vakada, hastanın göğüsleri tamamen gelişene kadar meme küçültülmesinin yapılmaması önerilir. Ancak, büyük göğüslerin ciddi fiziksel rahatsızlıklara veya sosyal kaygılara neden olması durumu söz konusu ise daha erken yapılabilir.

MEME DİKLEŞTİRME ESTETİĞİ
Kilo alıp verme, hamilelik, emzirme ve yer çekiminin zaman içindeki etkileri göğüslerin şeklini, sıkılığını veya cildin esnekliğini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle de göğüsler sarkabilir veya artık çekici görünmeyebilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile fazla cildi alınır ve meme başı yeniden konumlandırılarak göğüsler dikleştirilir.