KULAK ESTETİĞİ

KULAK ESTETİĞİ

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı, kulakların şeklini, boyutunu ve oranını düzenlemek için yapılan estetik bir işlemdir. Kulak, yüzün anatomik olarak en karmaşık yapılarından biridir ve görünüşleri bireyler arasında değişir. Kulaklar, esnek kıkırdağın katlanması yoluyla farklı şekillerde olabilir. Çıkıntı için en yaygın neden, kulak kıkırdak bileşenlerinin daha az gelişmiş olmasıdır. Kepçe kulak sorunu çocuklar ve yetişkinler için çok fazla kaygıya neden olabilir.

Çıkıntılı kulaklar genellikle işlevsel problemlere neden olmaz. Bununla birlikte, birçok insan kozmetik nedenlerden dolayı ameliyatı tercih etmektedir. Otoplasti, çıkıntılı veya büyük kulaklardan rahatsız olan bu hastalarda mükemmel bir seçimdir. Buna ek olarak, kulak memesi onarımı çoğu hasta tarafından sıklıkla seçilir. Kulakların kulak estetik görünümünü arttırmaya yardımcı olsa da, kulak memesinde zamanla değişime neden olabilir. Cerrahi, bu sorunları kolayca giderebilir ve kulakların önceki görünümünü geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı için iyi aday olan insanlar, kulaklarının görünümünden memnun olmayan hastalardır. Genellikle kulaklarını kapatmak için saçlarını uzatmayı tercih ederler. Kulaklarını örtecek şapka, eşarp veya başka şeyler giyebilirler, bu nedenle kulaklarını göstermezler. Çocuklar için bu durum daha zordur çünkü alay edilme riski ile karşı karşıya kalırlar.

Adaylar sağlıklı olmalı, aktif akut veya ciddi bir hastalığa sahip olmamalı, önceden mevcut tıbbi sorunları olmamalı ve ameliyatın sonucuyla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmalıdırlar. Otoplasti, kulaklar erişkin boyutlara eriştikten sonra her yaşta yapılabilir. Bu genellikle 5-6 yaşlarında yapılabileceği anlamına gelir. Bu ameliyat, çoğunlukla 4-14 yaş arasındaki çocuklar için yapılır. Çoğu zaman estetik nedenlerle ve çocukların akranlarına daha iyi adapte olmaları ve uyum sağlamaları için yapılır.

Otoplasti için az risk vardır. İyileşmenin ardından, kulağın arkasında beyaz bir iz olur. Bu yara kulağın arkasındaki doğal kırışıklık arasında olduğundan, görünürlük sorunu önemsizdir.