BURUN ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun en tanınmış yüz özelliklerinden biri olması nedeniyle ufak bir kusur bile hemen fark edilebilir. Burnunun görünümümüzden hoşnut olmayanlar için burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) doğru bir tedavi seçeneğidir. Burun estetiği ameliyatı burnun yeniden şekillendirilmesini sağlayan cerrahi bir işlem olmasıyla beraber dünya çapında en çok tercih edilen estetik uygulamaların da başında gelmektedir. Rinoplasti ile hem estetik bir burna sahip olmak hem de nefes alma problemlerinden kurtulmak mümkündür. Yüzün en karakteristik organlarından olan burun tüm yüz ifadesini etkilemektedir. Bu nedenle rinoplasti ameliyatı sonrasında bambaşka bir insan olduğunuzu hissetmeniz yanlış olmayacaktır. Rinoplasti ameliyatına karar verdiniz. Ancak detaylarıyla alakalı bilgi almak istiyorsunuz. Elbette, araştırmadan verilen kararlar yanlış sonuçlara neden olabilir. Gelin rinoplasti hakkında daha fazla detay alın.

BURUN AMELİYATI İLE ESTETİK KAYGILARIN DIŞINDA HANGİ SORUNLAR ÇÖZÜMLENİR?
Burun ameliyatı sadece estetik açısından gerçekleştirilen bir ameliyatı değildir. Rinoplatı aynı zamanda nefes alma problemlerini ve burun eğriliğini de çözümleyebilmektedir.

RİNOPLASTİ YAŞI NEDİR?
Rinoplasti ameliyatı kızlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşının ardından önerilmektedir. Daha önce burun estetiği ameliyatı yapılmasının önerilmeme nedeni ise burnun gelişimini tam olarak tamamlamamasıdır. Aynı zamanda fiziksel olarak hazır olan hastanın psikolojik olarak da rinoplasi işlemine uygun olması beklenir.

MÜKEMMELİ BEKLEMEK HATA
Rinoplasti ile yüzünüze uygun bir buruna kavuşacağınız doğrudur. Aynı zamanda burnunuzdaki şekil bozuklukları ve fonksiyonel sorunlar da son bulacaktır. Diğer yandan rinoplasti ameliyatına uygun olan kişilerin gerçekçi olması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında mükemmel bir burna sahip olacağını, hayatının değişeceğini ve bu zamana kadar yaşadığı tüm sorunlardan burnunu sorumlu tutanların sorunlarının yok olacağını düşünen kişiler muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ancak gerçekçi olur ve rinoplasti uygulamasına buna göre karar verirseniz hayatınızın daha da güzel olacağı kesindir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki burun ameliyatı sonrasında kişilerin öz güveni daha çok artıyor.

AMELİYAT SÜRESİ
Rinoplasti uygulamasında hastanın ameliyata girmesi ve çıkmasının ardından ayılma süresi 1-2 saat arasında değişebilmektedir.

RİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASI DÖNEM
Ameliyat sonrasında kanamayı arttırmamak için sakin bir ortamda baş yukarıda olacak şekilde istirahat edilmelidir. Rinoplasti ameliyatının ardından göz çevresinde şişme ve morluk olması normaldir. Bu morluklar bir süre sonra kendiliğinden iyileşecektir. Ancak burnun tam olarak şeklini alması 1 sene sürecek ve bu sürenin sonunda burun son halini alacaktır. Burnun içine yerleştirilen tamponlar nefes almayı zorlaştırabilir, ancak bunların doktor önermeden çıkarılmaması gerekmektedir. diğer yandan eğer hekiminiz uygun görürse burnunuza sabitlemek için atel takabilir. Ameliyat sonrasında ilk bir hafta ağır çalışılması, araba kullanılması ve ağır yük taşınması önerilmez. 10-15 gün içinde burundaki tüm bantlar ve atel alınmış olacaktır.