Masseter Botoks

Masseter Botoks

Kadın yüz güzelliğinin önemli unsurlarından biri de alt yüz bölgesinde yerleşmiş çene kontürünün keskin ve V şeklinde olmasıdır. Erkek yüzünde çene hattı kare şeklinde ve kaslıyken kadınlarda üçgen ya da v şeklinde çene hattı daha çekici bulunur. Bu oranı belirleyen gizli etken aslında bir çiğneme kası olan masseter kasının kitlesidir . Bu kasın hipertrofisi alt yüze erkeksi (kare biçiminde) bir ifade verirken ince bir masseter kası yüze üçgen ve daha feminen bir hava verir. Özelikle Asyalı kadınlarda masseter kası genetik olarak hipertrofik olduğundan çene kontürüne yeniden şekil verme işleminde masseter kasının küçültülmesi Asya ülkelerinde sık uygulanan kozmetik işlemlerden biridir. Ancak son zamanlarda başta Hollywood olmak üzere batı dünyasında da kalın yüzlü bayanların önemli estetik talepleri arasına masseter kasının inceltilmesi de girmiştir.

Massetere yapılan botoks enjeksiyonu estetik etkisi yanında toplumda yaygın olan gece uykusu esnasında dişlerini sıkan hastalarda da yaygın biçimde uygulanabilmektedir. Maseter botoksu işlemi bir veya iki seansta toplamda 10-15 dakikada uygulanabilmektedir. İşlem botulinum toksinin küçük bir enjektör yardımıyla masseter kası içine zerk edilmesi esasına dayanır. Yüzde ortaya çıkan incelme 7 gun sonra başlar ve 3 hafta içinde etkisi maksimuma çıkar. Ortaya çıkan V-shape etkisi yani inceltici etki 4-6 ay kadar devam eder. Tekrarlanan enjeksiyonlar zamanla incelme etkisini kalıcı kılmaktadır.

Masseter Botoksunu kimler yaptırabilir?

Diş sıkmaya bağlı olarak alt yüz, çene bölgesinde yanlara doğru aşırı genişleme yaşayan ya da bu konuda ağrı çeken, dişleri hasar görmeye başlamış kadın ve erkek herkes yaptırabilir.

Masseter Botoksunu kalıcılığı?

İşlem sonrası masseter kası, 1 hafta içinde yumuşar ve 6 haftanın ardından yeni çene şekli belirginlik kazanmaya başlar. Uygulamanın etkisi 6 ay sürer. Ancak 2 ya da 3 uygulama alan kadınların çenelerinde uzun süreli değişiklikler görülür. Masseter botoks, uygulamasıyla daha simetrik ve estetik bir yüz şekline kavuşabilirsiniz. İşlem sonrasında herhangi bir kızarma veya morarma olmaz ve hemen günlük yaşama dönülebilir.