DUDAK DOLGUSU

DUDAK DOLGUSU

Güzel dudaklar yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Dolgun ve sınırları belirgin olan dudaklar yüzün çok daha genç görünmesini sağlar. Bazı kişilerde dudaklar doğuştan ince bir görünüme sahip olabilir. İnce dudaklara hacim kazandırılması, dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve dudaklar arasındaki estetik orantıların sağlanması amacıyla dudak dolgusu uygulanır.

Dudak dolgusu abartıya kaçılmadan uygulandığında harika sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Uygulama sonrasında dudakların şekli ve kontürü daha belirginleşmiş ve daha dolgun olur. Dolgun dudakların ve dudak köşelerinin hassas bir şekilde düzenlenmesini sağlar. Dudak dolgusunda en sık hyalüronik asit kullanılır. Hyalüronik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olduğu için güvenle uygulanabilir. Uygulama yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Uygulama sonrasında kişi günlük hayatına hemen dönebilir.

Hyalüronik Asit içeren dolgular, laboratuar ortamında hazırlandığı için risk taşımazlar. Alerjik reaksiyona yol açma ihtimali çok düşüktür. Dudaklar çok hassas olduğu için dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra çok ince uçlu iğne veya kanülle dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir. Dudak dolgusu uygulamasından sonra 2 saat süreyle fazla sıcak ve soğuk besin tüketilmemesi gerekmektedir.

Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişkinlik oluşabilir. Dudak dolguları kalıcı maddeler değildir. 9-12 ay içerisinde vücut tarafından emilerek yok olurlar fakat bazı kişilerde daha uzun süre kalabilir. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için işlemin tekrarlanması gerekir. Dudakları yapısal olarak ince olan ,hacmini kaybeden,dudaklarında simetri problemi olan ve daha biçimli dudaklara sahip olmayan herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır.

Dolgun ve biçimli dudaklar; çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler, bu durumda uygulamayı yapacak olan doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.