Botoks

Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleriyle ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Yine ter bezleri de sinir sisteminden çıkan komutlarla çalışır. Pek çok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan botoks, son yıllarda estetik amacıyla yoğun bir şekilde kullanılan bir bakteri toksinidir.

Botoks hangi durumlarda uygulanır?

Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede, tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde ve şaşılığın düzeltilmesinde kullanılır. Aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedenyile boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır. Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan, alın bölgesi, kaş arası, göz kenar çizgileri, üst dudak, boyun çizgileri, el, ayak, koltuk altı terlemelerinde kullanılmaktadır.

Botoks kimlere uygulanabilir?

Yüzünde istenmeyen mimiği, çizgisi veya spazmı olan herkese, 18-65 yaş arasında uygulanabilen güvenli bir yöntemdir. Ne var ki kırışıklık için botoks yapıldığında eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Botoksun etkisi ne zaman görülür?

Botoks etkisi, uygulamanın ardından 3-5 gün içerisinde görülmeye başlanır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha da başarılı olur.

Botoks ne sıklıkla tekrarlanmalıdır?

Botoks uygulamaları 4-6 ayda bir tekrarlanır. Uygulama sayısı arttıkça araları uzayabilir. Zamanla belli mimikler unutulur ve daha düşük dozlarla aynı etkiler sağlanabilir.

Botoksun yan etkisi ve zararı var mı?

Enjeksiyonla uygulanmasından dolayı ciltte, hafif nokta şeklinde kızarıklıklar görülmesi mümkündür. Yaklaşık 1-2 saat içerisinde yok olur. Uygulama sonrasında ilk günler geçici baş ağrısı olabilir.