JAWLİNE CONTOURİNG

JAWLİNE CONTOURİNG (TEXAS -ÇENE KONTÜRÜ)

Son yıllarda daha zayıf bir yüz daha belirgin alt çene konturu ve belirgin elmacık kemikleri kadınlar arasında giderek daha fazla popülarite kazanmaktadır. Daha ince yanaklar ile beraber alt çene bölgesinin belirginleştirilmesi kadın yüzünde yeni ve beğenilen bir estetik akım hakime gelmiştir. Bu değişimin en önemli ve en belirgin parçası jawline bölgesine yapılan dolgu uygulamalarıdır.

Jawline tam olarak neresidir?
Jawline alt çene köşesini de içine alan ve bu bölgeden başlayarak çene ucuna kadar uzanan bölgeye verilen isimdir. Bu hat yüz ovalini alttan sınırlar ve yüzün alt sınırını belirler. Özellikle bu bölge boyun bölgesi ile yakın ilişkilidir. Boyun ve çene arasında oluşturulan keskin hat yüz ve boynu daha ince gösterir.

Jawline oluşturmak için hangi bölgelere dolgu yapmak gerekir?
Jawline alt çene köşesinden başladığı için bu bölge mutlaka dolgu ile şekillendirilmelidir. Buraya yapılacak dolgu ile alt çene köşesi daha köşeli ve belirgin bir görünüme kavuşturulur. Jawline dolgusu yaparken bir diğer önemli nokta çene ucudur. Çene ucuna yapılacak 1-2 cc dolgu bu bölgenin daha belirgin, yüzün daha uzun ve ince görünmesini sağlar. Çene ucu ve çene köşeleri arasında kalan alanlar ise isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak dolgu ile şekillendirilebilir.

Çene ucuna yapılacak olan dolgu gıdı görünümünü engeller mi?
Jawline’ ın en önemli parçalarından biri çene ucudur. Bu bölgeye yapılan dolgu çeneyi öne doğru alır. Alt çenede üst çeneye göre daha gerideyse, çene ucuna yapılacak dolgu, alt çeneyi öne alır. Alt çenenin öne doğru hareket etmesi gıdı görünümünde azalmaya yol açar

Jawline uygulaması sırasında ortalama ne kadar dolgu kullanılır?
Jawline uygulaması sırasında ortalama 5-8 cc arası dolgu kullanılır. Burda kullanılacak dolgu miktarını hastanın ihtiyaç ve istekleri belirler.

Jawline uygulamasında her bölgeye aynı tür dolgu mu uygulanır?
Jawline uygulamasınında çene ucu dolgusu mutlaka kemik üzerine yapılmalıdır. Bu nedenle çene ucuna yapılacak olan dolgunun kemik üzerinde hacim verici özelliğe sahip olması gerekir. Çene köşesine yapılan dolguda ise hem cilt altı hem de kemik üzerine yapılan dolgular seçilebilir.