MARİONETTE DOLGU

MARİONETTE (AĞIZ KENARI DÜŞÜKLÜĞÜ) DOLGU

Marionette çizgileri ne demektir?
Fransızcada ipli kukla manasına gelen “marionette” özellikle küçük çene yapısına sahip kişilerde tıpkı ipli kuklada olduğu gibi ağız kenarından çene hizasına uzanan dikey çizgiye benzediğinden dolayı bu isim verilmiştir.

Marionette çizgilerinin (marionette lines) tedavisinde yaklaşım nasıl olmalıdır?
Dermal dolgu (dermal fillers) enjeksiyonları marionette çizgilerinin düzeltilmesini sağlar ancak tatmin edici sonuçlar için yüksek dozlar gerekebilir. Yardımcı tedavi yöntemleri ile daha az dolgu kullanarak daha iyi sonuçlar alabiliyoruz. Marionette çizgileri tedavisinde dudak kenarlarını aşağı çeken DAO kasına botulinium toksin (muscle relaxing injections) uygulanarak rahatlatılması hızlı ve etkili sonuçlar için tercih edilmelidir.

Marionette çizgileri (marionette lines) için doz nasıl belirlenmelidir?
Uygulanacak dozun miktarı çizginin derinliği ve anatomik yapıyla doğrudan ilişkilidir. Genel yaklaşımım 2 ml dozda başladıktan sonra 1 ay aralıklarla istenen görünüm elde edilene kadar tekrarlanmasıdır. Doktorunuz tıbbi öykünüzü aldıktan sonra yapacağı değerlendirme sonrasında en iyi dozu belirleyecektir. Hastanın daha önce dolgu enjeksiyonu ile ilgili komplikasyon hikayesi varsa ya da daha doğal görünüm tercih ediyorsa daha küçük dozlarla başlanabilir.

Uygulama sırasında ağrı hisseder miyim?
İşlemden 45dk önce lokal anestezik etkili krem uygulanabilir. Streç film kapatılırsa etki artar. Hastaların çoğu lokal anestezik krem uygulaması ile işlemi iyi tolere eder. Buz uygulaması morarma riskini azaltır.