ALIN DOLGUSU

ALIN DOLGUSU

Alın dolgusu uygulamaları tedavi hedefine göre 2 çeşittir. Birincisi mimik çizgilerinin hedeflendiği nispeten daha yüzeyel uygulama, diğer uygulama ise alın şekillendirme ve yan profilden daha yuvarlak bir görünüm elde etmektir.

Alın çizgileri avuç içi çizgilerine benzer biçimde, alındaki çizgiler de aslında kaderimiz gibidir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu çizgiler artış gösterme eğilimine girerler. Kaşların yukarı kaldırılması esnasında alın çizgileri belirgin olur. Cilt kalınlığı alın çizgilerinin görünür olmasında önemlidir. Ancak cilt kuruluğu yaşayan ya da cildi kuru olan bazı kişilerin kaşlarını yukarı kaldırmasa bile, alın çizgileri belirginlik kazanmış olabilir.

Her zaman için alın çizgilerine dolgu uygulanmasına gerek yoktur. Örneğin yüzünüz hareketsizken ya da istirahat halindeyken yani mimik yapmıyorken belirgin olmayan çizgilere ve karışıklıklara dolgu uygulanmaz.

Alın Çizgileri Tedavisi için Uygun Adaylar
Mimiklerini oynatmadıkları halde kaşlarını yukarı kaldırmasalar da yani yüzleri istirahat halinde iken, kırışıklıklar görünür halde ise (statik çizgiler) bu çizgilerin içerisine dolgu yapılabilir. Ancak dolgu uygulamasından önce mutlaka kırışıklık tedavisi uygulanarak mimik kırışıklığına yol açan alın kası zayıflatılmalıdır. Eğer sadece alın hareketleri ile çizgiler belirginleşip mimik hareketi hariç çizgi yok ise dolgu uygulaması gereksizdir. Sadece kırışıklık tedavisi uygulaması ile tam netice alınır. Kırışıklık önleyici etkisinden faydalanarak dolgu ihtiyacını uzunca bir süre erteleyebilir ve bu bölgede kırışmalara engel olabilirsiniz. Alın çizgilerine dolgu işleminde kırışık hattın içine ve altına iğne ile hyalüronik asit enjekte edilir. İğnenin acısını hissetmemeniz için, işlem yapılacak olan bölgelere uyuşturucu özelliği olan kremler sürülmekte veya uyuşturucu enjeksiyonlar yapılmaktadır.

Alın çizgilerine dolgu uygulanacak kimselerin probleminin boyutlarına göre, işlem sırasında uygulanacak olan dolgu miktarı değişiklik gösterebilir. Uygulamanın etkileri hemen görünürlük kazanabilir ama ilk bir iki günlük süreçte kızarıklık yada şişlik olması olasıdır. En ideal görüntü için 3 – 4 gün beklemek gerekir. İlk kontrol alın çizgilerine dolgu uygulamasını takip eden ikinci hafta sonunda yapılır. Elde edilecek sonuç kırışıklık tedavisi ile birlikte yapılması halinde daha uzun sürer. İşlemin kalıcılığı bireyin kas gücü, mimik kullanma sıklığına göre değişkendir.

Dolgu İle Alın Şekillendirme
Alın bölgesinde arzulanan görüntü yan profilden yuvarlak bir görünüm elde edilmesidir. Kaş kabarıntısını belirgin olduğu kişilerin alın bölgesinde tümsek bir görüntü oluşur.

Şekillendirme amaçlı alın dolgusunda genellikle kanül adı verilen, dokuya zarar vermeyen künt uçlu aparatlar kullanılmaktadır. Dokuların arasında kayarak ilerleyen bu aparat ile güvenli uygulama yapılabilmektedir. Alında birkaç noktadan giriş yapılarak şekillendirme yapılır. İşlem ortalama 10-12 ay kadar kalıcıdır.